Boże Narodzenie to czas szczególny. Magia Świąt objawia się wzajemnym obdarowywaniem prezentami, wspólnym kolędowaniem oraz spędzaniem czasu z najbliższymi. Mało kto jednak wie, dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia. A data ta, nie należy do przypadkowych…

Kawałek historii

Historia Jezusa Chrystusa stanowi trzon Nowego Testamentu. Co ciekawe, nikt nie neguje jego ,,prawdziwości”. Nawet najbardziej zagorzali naukowcy, potwierdzają jedno. Osoba taka żyła naprawdę. Kwestią sporną pozostaje czas, w którym Jezus wiódł życie.

Biblijne zapiski wspominają o panowaniu Heroda Wielkiego. Władca ten, zmarł jednak w 4 roku p.n.e. Osoby badające właściwy czas narodzin Jezusa, podają najczęściej okres pomiędzy 6 a 4 rokiem p.n.e.

Ostatnie doniesienia, wskazują wiosnę jako porę roku, w której na świat przyszedł Pan. Dlaczego zatem 25 grudzień? Data ta jest bowiem powiązana z kilkoma innymi, równie istotnymi wydarzeniami w historii…

Wierzenia innych ludów

Grudzień to czas szczególny. W okresie tym, na półkuli północnej dzień trwa najkrócej. Słońce, które utożsamiane było w szczególności z życiem, pojawiało się na widnokręgu przez najkrótszy czas. Z okresem tym, związane jest kilka świąt. Według Słowian, były to tzw. ,,Gody”. Rzymianie z kolei, obchodzili Sol Invictus (w tłumaczeniu na polski: Słońce Niezwyciężone). Było to święto, które corocznie upamiętniało ,,zwycięski powrót Słońca” na niebo.

Dlaczego był to tak ważny okres? Zimą ludzie posiadali spore zapasy żywności. Zbierane we wcześniejszym okresie, umożliwiały długie świętowanie. Tradycja przyjęła się bardzo dobrze a Rzymianie przywiązali się do święta Słońca. W ich kalendarzu data ta, stanowiła bardzo istotny punkt w trakcie trwania roku.

Religia państwowa

Historia ,,świętej niedzieli” to również rzymska zasługa. Konstantyn I Wielki, wprowadził dzień poświęcony Słońcu, jako oficjalne święto. Szczególne obchody Sol Invictus, przypadały na 25 grudnia. W momencie, w którym chrześcijaństwo stało się religią państwową, Kościół przypisał tej dacie Boże Narodzenie. Co istotne, w okresie tym obchodzono również Saturnalia (nazwa powiązana nie bez przyczyny z Saturnem – Bogiem rzymskim). Z tego względu, świętować Narodzenie Pańskie mógł każdy (w czasie tym nie pracowały sądy, znoszono również niewolnictwo, zamierało życie gospodarcze w całym państwie).

Szczególny czas

Chociaż w dzisiejszych czasach, bardzo często komercjalizuje się Boże Narodzenie, niewątpliwie jest to nadal szczególny okres. Wspólne chwile z bliskimi spędzone przy stole, obfitują w żywe rozmowy. Poprzez jadło a także wspólne kolędowanie, pielęgnuje się tradycje powstałe tysiące lat temu.

Historia Bożego Narodzenia z pewnością jest o wiele dłuższa a także zawiera kilka innych rozgałęzień. Warto jednak pamiętać, że data największych obchodów w roku (przewyższających rozmachem nawet Wielkanoc), to efekt konsensusu. Za pomocą 25 grudnia, połączono wiele różnych Świąt. Dzięki temu, okazję do radości miał niemal każdy. Data w żadnym wypadku, nie jest zatem dziełem przypadku.